Kuidas värvida mööblit Fusion mineraalvärvide ja Mudpaint savivärvidega nii, et tulemus rõõmustaks pikalt?

 

1. Mööbli värvimiseelne puhastus 

Kõik algab puhastusest. Seda tuleb teha korralikult ja soovitav on kasutada üldpuhastusvahendit. Kõigepealt eemalda nupud ja lingid. Fusion TSP puhastusvahend  on puhta koostisega spetsiaalne puhastusvahend mööblile. Poolele liitrile soojale veele lisa üks korgitäis vahendit. Lahuse võib teha ka pritspudelisse, siis pihusta pinnale ja hõõru pinnalt kogu mustus. Vahend ei vaja maha loputamist, kuid see on soovitatav. 

Köögi puhastamiseks on kindlasti vaja kasutada ahjupuhastusvahendit ( näiteks Mayeri ahju- ja grillipuhastusvahend), sest see eemaldab rasva ka sügavalt pooridest. Tilk pinnale jäänud rasva võib rikkuda kogu töö. Värv ja nakkevahendid ei kinnitu rasvasele või vahaga kaetud pinnale. 

Väga oluline on kontrollida, et mööbel poleks kaetud vahaga. Kui tõmmata küünega üle pinna ja küüne alla jääb pehme sodi, siis on pinnal vaha ja see tuleb eemaldada ehituspoodides saadaval oleva White spirit vahendiga. Kanna lapile puhastusainet ja hõõruda ühte osa pinnast, seejärel vahetada lapi külge, et vaha uuesti pinnale ei satuks. Ja niimoodi jätkates puhasta kogu pind. 

 

2. Mööbli ettevalmistus värvimiseks

Kui pinnal on kahjustused ja augud, siis need täida puidupahtliga. Lase kuivada vastavalt pakendil olevatele juhistele. Pahtel tuleb lihvida pinnaga täiesti tasaseks, sest muidu jääb pahteldatud koht värvi alt paistma.

Kui on soov vahetada mööblil lingid/nupud, siis tuleks vanad augud täita tikkude ja PVA veekindla puiduliimiga. Seejärel täida ka puidupahtliga. Lasta kuivada vastavalt juhendile. Ja peale kuivamist lihvi pahteldatud osa pinnaga ühtlaseks.

Seejärel karestada kogu värvitav pind lihvpaberiga number 150-180, sest siis kinnitub värv paremini. Karestamisel ei pea kasutama jõudu ega tolmutama. Lihtsalt käi kogu pind lihvpaberiga üle ja oluline on karestada puidusüü suunas. Kui puidusüüd ei näe, siis järgi reeglit, et peamine osa ja sahtlid lihvitakse suunaga vasakult paremale ning küljed ja kapiuksed ülevalt alla. Seejärel pühi pinnalt tolm niiske lapiga. 

Kui tegemist on männipuidust mööbliga, siis tuleb enne värvimist kanda pinnale õhuke kiht śhellaki baasil kruntvärv. Muidu jäävad oksakohad värvikihi alt välja kumama. Meie poe valikus on kogu maailmas populaarne kruntvärv Zinsser BIN. Lisaks on see vahend vajalik, kui tegemist on tehismaterjalist või väga libeda pinnaga mööbliga (laminaat, mööbliplaat, kõrgläige, metall jne). Keerulistele tehismaterjalist pindadele sobib kasutada ka Fusion Ultra Grip vahendit. Kanna enne värvimist pinnale üks õhuke kiht ja soovitavalt rulliga, sest siis ei teki pintslijälgi. Oota 12-24 tundi, kuni vahend on kuivanud ( väga raskete pindade puhul oota kindlasti maksimaalselt kaua). Mida kauem saab vahend kuivada, seda parem on värvida ja seda vastupidavam on lõpptulemus.

Teipimine annab ilusa ja puhta tulemuse. Teibi kõik alad, kust sa värvida ei soovi. Ära kasuta paberteipi, sest selle eemaldamine on väga keeruline ja ei jää sirge piirjoon.  Eelista meie valikus olevat teipi või Tesa punast, sinist või kollast teipi.

 

3. Mööblivärvide kasutamine

Fusion mineraalvärvide valik on rikkalik. 500 ml purgiga saab värvida kuni 7m2 pinda ühe kihina. Tavaliselt on vajalik kaks värvikihti. Värvikihtide vahel lase pinnal kuivada  4-6 tundi. Valged toonid vajavad 3-4 kihti värvi, et täielikult kataks. Vahetult enne kasutamist ei tohi värvipurki kõvasti raputada, sest see tekitab värvi sisse õhumulle. Soovitav on värvi pulgaga segada või küljelt-küljele õõtsutada.

Kuna Fusion mineraalvärv kuivab väga kiiresti, siis lisa ühele 500 ml Fusion mineraalvärvile 15ml Fusion extenderit. See vahend vähendab pintslijälgesid ning rulliga värvimisel vähendab pinna karedust. Extenderi võib lisada otse värvipurki, sest see ei muuda värvi säilimisaega ( kuni 7 aastat peale avamist püsib värv kasutamiskõlblik).

Mudpaint savivärvid on saadaval pea 40 värvitoonis. Mudpaint on eriti tugev värv, mida on kerge kasutada, katab hästi ja jätab mati viimistluse. 473 ml purgiga saab katta kuni 7m2 pinda ühe kihina. Mudpaint on esmavalik rohkemat kasutust saavatele pindadele nagu köök, lauad ja toolid. Kasutamine on sama nagu Fusion mineraalvärvil, kuid Mudpaintiga saab rulliga siledama pinna, ilma Fusion extenderit lisamata. Ka keerukamate, näiteks pulgatoolide värvimisel on Mudpaintiga lihtsam saada ilma paksendite ja tilkadeta tulemus. Kahe värvikihi vahel lase pinnal kuivada 4-6 tundi. Värvi kinnitamiseks pole lakkimine vajalik, kuid juba üks lakikiht annab lisakaitse kulumise ja kriimustuste eest. Lakk kanna pinnale järgmisel päeval ja kahe lakikihi vahel hoia 12 tundi.

 

4. Pintslid värvimistöödeks

Värvida võib pintsli või rulliga. Pintslite valik oleneb projekti suurusest ja olemusest.  Ümarad pintslid on ideaalsed ümarate osade värvimiseks ( toolide pulgad, ümarad jalad, võrevoodi pulgad). Aga enamusele projektidele on ideaalsed kaks pintslit -  ClingOn F40  ja ORB R10. Pintslid saab puhtaks vee all loputades, siis aseta paariks tunniks veeanumasse ja siis loputa taas jooksva vee all. Riputa kuivama. Korralikult ja hästi hooldatud pintslid on pikaajaline investeering.

 

5. Mööbli värvimine 

Värvi alati puidusüü suunas. Kui ei näe puidusüüd, siis peamine pind ja sahtlid värvitakse vasakult paremale ning küljed ja uksed ülevalt alla. Kanna pintsli laiuselt värv pinnale, kas ühesuunaliste või edasi-tagasi liigutustega ning tee koheselt pikitõmme, ilma pintslit survestamata, servast servani. Ja liigu edasi järgmisele umbes 10 cm alale. Värvi võta pintslile mõõdukalt, kuid liiga palju värvi tekitab pintslijäljed. Värvikihtide vahel hoia umbes 4 tundi kuivamiseks. Värvikihtide vahel võib teha vahelihvimist, et tuleks veel siledam ja veatum tulemus. Fusion mineraalvärvid ja Mudpaint savivärvid ei vaja kinnitamist vaha ega lakiga, kuid rohkem kasutatavatele pindadele  (näiteks köök, köögi-või kirjutuslaud ja vannitoa kapid) peaks lisakaitse andmiseks kasutama lakki . Lakki võib pinnale kanda rulli või pintsliga. Soovitav on laki pealekandmiseks alati uus töövahend kasutusele võtta, sest muidu võivad jääda pinnale ebemed või värvijäägid vms. 

Värvitud pind saavutab lõpliku tugevuse 21-päevase kuivamise järel. Sellel perioodil kasuta värvitud esemeid ettevaatlikult.

Värvimine on rahustav ja tore tegevus. Uue värvikuue saanud esemed pakuvad silmarõõmu aastateks!

PS! Lisaküsimuste korral ootame Tõmme värvistuudiosse Facebooki sõnumit või e-kirja varvistuudio@gmail.com.

Rõõmsat värvimist!

Monika / Tõmme värvistuudio mööblikunstnik ja omanik